Skip to content

Botoks a leczenie nadpotliwości pach

Leczenie nadpotliwości pach botoks

Nadpotliwość dotyczy 2-3% ludzkości – a skoro obecnie na świecie mamy niemal 8 miliardów ludzi, to całkiem spora liczba. Co więcej, osoby uskarżające się na tę dolegliwość, próbują różnych środków, jak antyperspiranty, a mimo to czują się niekomfortowo. Hiperhydroza nie musi jednak spędzać im snu z powiek – są na nią sposoby.

Nadpotliwość pach – skąd się bierze?

Samo występowanie potu u człowieka jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem. Na naszym ciele mamy od 2 do 3 mln gruczołów potowych, które odpowiadają za termoregulację naszego organizmu. Problem pojawia się, gdy ilość wydzielanego potu jest większa niż powinna, a w dodatku wydobywa się przy tym nieprzyjemny zapach.

Przyczyny nadpotliwości mogą być genetyczne, jednak często pojawia się ona na skutek przebytego stresu, używania pikantnych przypraw, stosowania niektórych leków czy też używek, jak alkohol czy papierosy. Co gorsza, nadmierna potliwość jest schorzeniem o dodatnim sprzężeniu zwrotnym. Oznacza to, że pacjent na samą myśl o tym, że zaraz się spoci, zaczyna pocić się jeszcze mocniej.

Botoks a nadpotliwość pach

Jednym ze sposobów walki z nadpotliwością jest wstrzyknięcie jadu kiełbasianego. Brzmi strasznie? Bez obaw – to po prostu inna nazwa toksyny botulinowej, zwanej potocznie botoksem. Można go stosować nie tylko pod pachami, ale i na dłoniach czy twarzy. Wstrzykiwana dawka jest naprawdę niewielka, a lekarz przed zabiegiem określi dokładną ilość substancji, optymalną dla pacjenta.

Toksyna botulinowa typu A ma od dawna zastosowanie w medycynie, także estetycznej. To dzięki niej możemy zlikwidować kurze łapki czy zmarszczki mimiczne. Jest substancją biologiczną, a porażając zakończenia nerwów, stykających się z gruczołami potowymi, sprawia, że rozkurczają się i nie wydzielają nadmiernej ilości potu.

Leczenie nadpotliwości – wizyta w gabinecie

Jak w praktyce wygląda leczenie nadpotliwości pach botoksem? Przed wstrzyknięciem substancji lekarz posmaruje Twoje pachy specjalnym kremem znieczulającym, a następnie, w 1-centymetrowych odstępach, zaaplikuje kwas botulinowy. Twój pobyt w gabinecie zabiegowym potrwa od 20 do 40 minut. 

Zabieg powinien wystarczyć na 6, a u niektórych pacjentów do 9 miesięcy. Wydzielanie potu zmniejszy się nawet o 87%. Daje to duży komfort w cieplejszych miesiącach roku. Zaraz po zabiegu mogą pojawić się czerwone kropki czy małe krwiaki, ale w krótkim czasie szybko znikną.  Warto też pamiętać, aby przez pierwsze dwa dni ograniczyć wysiłek fizyczny (w tym przede wszystkim dźwiganie), a w ciągu kolejnych 2 tygodni unikać gwałtownych skoków temperatury (np. wizyt w solarium).

Chcesz umówić się na zabieg?

Kilka uwag przed zabiegiem

Aby leczenie nadpotliwości przyniosło efekt, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze – dzień przed zabiegiem wykonaj depilację pach, a w dniu zabiegu nie aplikuj w tym miejscu antyperspirantu czy innych środków kosmetycznych. 

Pamiętaj też, że ciąża, laktacja i nadwrażliwość na botulinę wykluczają zabieg. Nie można go również wykonać w przypadku infekcji skóry w miejscu planowanego zaaplikowania botuliny, a także chorób, w których występują zaburzenia przewodnictwa mięśniowo-nerwowego. Przed zabiegiem lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, bowiem są np. leki, których zażywanie wyklucza zabieg leczenia nadpotliwości pach za pomocą toksyny botulinowej. 

Leczenie nadpotliwości pach botoksem – opinie

W internecie spotkacie się z wieloma pozytywnymi opiniami po zabiegu. Po około dwóch tygodniach pacjenci rzeczywiście pozbywają się uciążliwej nadpotliwości. Przetańczyć całe wesele bez najmniejszej obawy, że zaraz będziemy mieli mokro pod pachami? Wybrać się bez stresu na rodzinne spotkanie czy grilla z przyjaciółmi? Latem przejechać całe miasto środkami transportu publicznego bez obawy, że zaraz będziemy mieć nieprzyjemną niespodziankę? Udać się bez obaw na ważną rozmowę? Po zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem wreszcie będzie to możliwe.

 

Ostatnie wpisy blogowe