Skip to content

Co lepiej wybrać – botoks czy kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy czy botoks

Zarówno wokół botoksu, jak i kwasu hialuronowego narosło wiele mitów. Niektórzy nawet uważają je za substancje niebezpieczne. Tymczasem każda z nich ma pochodzenie naturalne i może pomóc kobietom oraz mężczyznom czuć się lepiej w swoim ciele. Dowiedzmy się więcej o tym, kiedy możemy z nich skorzystać.

Co to jest botoks?

Kwas botulinowy, zwany też botoksem, jest produkowany przez beztlenowe laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum). W zabiegach medycyny estetycznej jest używany w niewielkich ilościach. Poprzez zahamowanie wydzielania acetyloholiny sprawia, że mięśnie twarzy nie kurczą się nadmiernie. Nie zakłóca on naturalnej mimiki, ale zapobiega powstawaniu nowych zmarszczek i pogłębianiu się tych, które już mamy.

Jakie zabiegi wykonuje się przy użyciu botoksu?

Botoks osłabia siłę mięśni, sprzyjających powstawaniu zmarszczek. Używa się go do redukcji tych niedoskonałości, podniesienia opadających kącików ust czy koniuszka nosa, ale także w leczeniu:

  • nadpotliwości pach, rąk czy stóp,
  • bruksizmu,
  • dolegliwości migrenowych,
  • bolesnych skurczów szyi,
  • nietrzymania moczu.

Botoks jest stosowany głównie do redukcji zmarszczek w głównych partiach twarzy (na przykład mimicznych – kurzych łapek), choć używa się go także, aby zniwelować tzw. królicze zmarszczki czy poprawić zarys brody.

Dowiedz się więcej o zabiegach przeprowadzonych przy pomocy botoksu w naszym gabinecie medycyny estetycznej

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy z kolei występuje wewnątrz naszych komórek (możemy więc być pewni, że nie wywoła reakcji alergicznej). Odpowiada za właściwe nawilżenie ciała – niestety, z wiekiem tej substancji mamy coraz mniej, stąd właśnie bierze się powstawanie zmarszczek. Już około 40. roku życia nasza skóra zaczyna być coraz mniej jędrna, napięta, zmienia się kształt żuchwy, policzków i skroni, powiększają się niechciane worki pod oczami.

Kwas hialuronowy – na co pomaga?

Ponieważ kwas hialuronowy wiąże się z gospodarką higroskopijną organizmu, rzeczywiście daje efekt powiększonej objętości. Jest polecany szczególnie dla osób ze skórą suchą. Dzięki utrzymywaniu stanu nawilżenia (jedna cząsteczka kwasu potrafi zatrzymać nawet 250 cząsteczek wody) nasza skóra wydaje się być bardziej jędrna i elastyczna.

Stosuje się go w dolnych partiach twarzy, na przykład podczas likwidowania zmarszczek palacza, marionetki, utrwalonych bruzd. Pomaga również w modelowaniu rysów twarzy, żuchwy, policzków, odmładzaniu szyi, dekoltu i wierzchu dłoni, modelowaniu krzywizny nosa oraz powiększaniu i modelowaniu ust, a także w wypełnianiu tzw. „doliny łez” i worków pod oczami.

Co lepsze – botoks czy kwas hialuronowy?

Kiedy już poznaliśmy różnice między tymi substancjami, dobrze widzimy, że odpowiedź może brzmieć: to zależy. Jeśli zastanawiamy się, co lepsze na zmarszczki – botoks czy kwas hialuronowy, warto zauważyć, że botoks jest odpowiedzialny za redukcję zmarszczek dynamicznych, a kwas hialuronowy – statycznych.

Jeśli zmarszczki towarzyszą nam od dłuższego czasu, a na naszej twarzy czy dekolcie pojawiły się głębokie linie i bruzdy, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z terapii kwasem hialuronowym. Jeśli natomiast chcemy zapobiec pogłębianiu się zmarszczek, lepiej sprawdzi się botoks.

Z kolei jeśli pojawiła się u nas lwia zmarszczka – co lepsze, botoks czy kwas hialuronowy? Jeśli zmarszczka jest stosunkowo świeża, wystarczy zabieg botoksem, jeśli jednak jest już utrwalona, rozważmy raczej kwas hialuronowy.

Botoks czy kwas hialuronowy

Jak długo trzeba czekać na efekty zabiegów zrealizowanych z użyciem botoksu lub kwasu hialuronowego?

Pamiętajmy też, że efekty zabiegów z zastosowaniem botoksu utrzymują się do pół roku, natomiast tych z zastosowaniem kwasu hialuronowego – od sześciu do dwunastu miesięcy. Obie substancje ulegają stopniowemu rozłożeniu, dlatego też zabieg z użyciem botoksu warto powtarzać kilka razy w roku, zaś na powtórne użycie kwasu hialuronowego można poczekać nawet półtora roku.

Bywa też tak, że podczas zabiegu stosuje się terapię łączoną – kwas hialuronowy wypełnia powstałe zmarszczki, a botoks wstrzymuje powstawanie nowych. Z pewnością obie substancje sprawiają, że skóra wygląda bardziej świeżo i młodo, pojawia się efekt rozświetlenia.

Swoje wątpliwości co do tego, której z nich użyć, warto skonsultować z lekarzem, przyjmującym w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Gdańsku – on najlepiej podpowie, z czego skorzystać, aby wydobyć i podkreślić nasze naturalne piękno.

Ostatnie wpisy blogowe