Skip to content

Dlaczego zabiegi medycyny estetycznej lepiej wykonywać u lekarza specjalisty?

Medycyna estetyczna stale się rozwija, a zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny wciąż rośnie. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok przybywa osób, które świadczą usługi z zakresu poprawy wyglądu. Warto pamiętać, że nie każdy może wykonywać określone zabiegi, zatem na co zwrócić uwagę, aby wizyta w gabinecie nie zakończyła się uciążliwymi skutkami ubocznymi?

Jakie kwalifikacje posiadają specjaliści z zakresu medycyny estetycznej?

Lekarz to osoba, która posiada wykształcenie medyczne oraz uprawnienia do wykonywania zawodu. Z kolei medycyna estetyczna jest to zespół świadczeń zdrowotnych, które wiążą się z ingerencją w tkanki ludzkie. Służą one przywracaniu bądź poprawie wyglądu w celu zwiększenia komfortu psychicznego, fizycznego lub społecznego. Takie zabiegi powinny być przeprowadzane przez lekarzy i lekarzy dentystów.

Lekarz wykonujący zabiegi medycyny estetycznej to osoba, która posiada czynne prawo do wykonywania zawodu, dysponuje odpowiednim wykształceniem medycznym, wiedzą i doświadczeniem, a także ukończył studia podyplomowe bądź kurs z zakresu medycyny estetycznej. Dodatkowo samodzielnie dokształca się w tej dziedzinie poprzez uczestnictwo w szkoleniach, kongresach czy konferencjach. Do pracy w tym zawodzie wymagana jest wiedza medyczna oraz odpowiednie umiejętności w wykonywaniu zabiegów.

Zawód lekarza ogólnie wiąże się ze sporą odpowiedzialnością. Natomiast jeśli postanowił on związać się z medycyną estetyczną, to wymagana jest od niego duża dokładność oraz dbałość o detale. Ponadto bardzo istotna jest precyzja oraz odporność na stres. Osoby specjalizujące się w zakresie medycyny estetycznej dążą do ciągłego rozwoju, poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Ich zadaniem jest polepszenie komfortu życia pacjentów zdrowych, jednak borykających się z kompleksami lub problemami natury estetycznej.

Zabiegi z tego zakresu medycyny koniecznie muszą być przeprowadzane przez lekarza. Tylko on może przerywać ciągłość tkanki skórnej, dlatego zarówno kosmetolog, jak i kosmetyczka nie mogą ich wykonywać.

Dlaczego tak ważna jest wiedza i doświadczenie specjalistów?

Lekarze zajmujący się medycyną estetyczną przeprowadzają zabiegi w celu poprawy jakości i komfortu życia. W głównej mierze skupiają się na działaniach zapobiegawczych dotyczących profilaktyki starzenia się skóry, a także usuwaniem niedoskonałości oraz poprawą wyglądu swoich pacjentów. Zabiegi odbywają się poprzez nakłucia, niewielkie nacięcia, a także w niektórych przypadkach z zastosowaniem znieczulenia miejscowego. Jednymi z najpopularniejszych są te z wykorzystaniem kwasu hialuronowego lub botoksu.

Lekarz od medycyny estetycznej

Warto pamiętać, że medycyna estetyczna to zabiegi o nieinwazyjnym bądź małoinwazyjnym działaniu, które muszą być przeprowadzane przez specjalistów. Decydując się na udoskonalenie swojego wyglądu, należy skorzystać z usług doświadczonego lekarza. Posiadanie odpowiednich kompetencji jest gwarancją bezpiecznego zabiegu bez obaw o pojawienie się powikłań. Dodatkowo warto pamiętać, że pewne czynności medyczne mogą wykonywać wyłącznie osoby z wykształceniem medycznym. Lekarz dokładnie oceni stan skóry oraz możliwe przeciwskazania, ponadto przeprowadzi szczegółowy wywiad i dokładnie wytłumaczy, na czym będzie polegał dany zabieg.

Jakie ryzyko wiąże się z zabiegami medycyny estetycznej wykonywanymi przez niedoświadczone osoby?

Decydując się na wykonanie zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, należy pamiętać, że kosmetyczki nie posiadają uprawnień do przeprowadzania działań naruszających granicę skórno-naskórkową, innymi słowy nie mogą wykonywać np. wkłuć. To zadanie dla lekarzy, którzy posiadają wiedzę i doświadczenie, dotyczące ingerencji w ciągłość skóry, stosowania leków czy wyrobów medycznych.

Nieumiejętne przeprowadzenie zabiegu np. wstrzyknięcie substancji bądź jej nieprawidłowe umieszczenie, spowoduje występowanie działań niepożądanych np. opadanie powieki czy zaburzenie widzenia, a w niektórych przypadkach może skutkować deformacją twarzy. Również takie zabiegi, jak mezoterapia wymagają sterylnych warunków oraz doświadczenia specjalisty. Niewłaściwie zrealizowane będą skutkowały występowaniem stanów zapalnych oraz zgrubień. Do działań niepożądanych, związanych z brakiem wiedzy i doświadczenia, można zaliczyć także:

  • liczne długo utrzymujące się obrzęki,
  • nasilający się ból w miejscu wykonanego zabiegu,
  • krwawienia,
  • rumień,
  • uczucie swędzenia,
  • stany zapalne,
  • przebarwienia skórne.

Wykonując zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, koniecznie należy skorzystać z usług lekarza. Będzie to nie tylko gwarancją bezpieczeństwa, ale przede wszystkim kompetencji i doświadczenia osoby wykonującej określone działania.

Chcesz skonsultować swój problem z lekarzem w naszym gabinecie medycyny estetycznej w Gdańsku? Umów się na konsultację!

Ostatnie wpisy blogowe